KulturaBg - logo

Това не е просто скара, а сложен механизъм, истинско произведение на изкуството (ВИДЕО/СНИМКИ)

Една изключителна атракция ще видят посетителите на „Празник на пестила“ в музей „Етър“ на 5, 6 и 7 септември. На едно от съпътстващите събития – Алея на вкусовете, ще работи механична скара, ръчно изкованата от родения в Габрово през 1946 г. Илия Ковачев – трето поколение ковач.

„Празник на пестила“ в музей „Етър“ на 5, 6 и 7 септември


Задвижвана с манивела, тя може да пече на дървени въглища едновременно разнородни храни – цяло агне, заек или пилета, пържоли, кюфтета, кебапчета, шишчета, за които са направени разнообразни по размер железни шишове, шишчета и решетки. Печенето се осъществява при самостоятелно въртене на шишовете, като за отделните продукти е предвидено точно определено за приготвянето им време. След завършването на процеса се чува сигнален звън на камбанка.


Горенето на дървените въглища също е механизирано – монтиран под скарата вентилатор обдухва жаравата и осигурява равномерен огън, а за намаляването му има специален механизъм. Почистването на скарата се осъществява чрез чекмеджета, разположени под всяко от огнищата, в които се събира за изхвърляне пепелта.


През 1971 г. е създадено Национално изложение на художествените занаяти и изкуствата в село Орешак – единственото място в България, където майстори от цялата страна показват своите съвременни творби. За изложението в различни години Илия Ковачев изработва намиращите се в постоянната изложба в Орешак врата и механизъм на часовник за кула. С тях и механичната скара майсторът три пъти става шампион по ковашко майсторство и първомайстор на България.


Съчетанието от наследените знания и талант на майстора и интересът му към часовниковите механизми раждат неповторим механичен уред, доказващ творческия му талант. Скарата, освен произведение на приложното ковашко изкуство, е неповторима вещ със самобитен часовников механизъм. Практична и функционална, от обикновен предмет на бита, тя е издигната в произведение на изкуството, донесло на автора си почетно име.


Участник в много изложби, съревнования, панаири в страната и чужбина, Ковачев е признат за почетен лидер на Международната гилдия на ковачите. Той е запленен от часовниковите механизми. В творческата му биография има реставрирани 12 старинни часовникови механизма за градски кули и саморъчно изработени 9 нови кулни часовници, между които и този в музей „Етър“. Сред най-големите му постижения е възстановяването на часовниковия механизъм от ХІV в. на кулата в Ордруф, Германия – родно място на Йохан Себастиян Бах.


Илия Ковачев умира през 2005 г. в Габрово.

Сподели
ТИХОМИР ЦЪРОВ
Партньор: ТИХОМИР ЦЪРОВ

Брой публикации: 264 аудио, 222 видео, 416 новини

Всички публикации на автора »

Гледайте още