Норвежки дърворезбар обучава на древна техника участниците в Образователната програма „В света на старопланинската архитектура“
Йон Андерс Фльойстад е един от лекторите с практическа работилница по време на Образователната програма „В света на старопланинската архитектура“, която се провежда от 31 юли до 2 август в музей „Етър“.

Записване и допълнителна информация:
Анна Александрова – 0888 402 327
Кремена Петрова – 0879 687 127
Ирина Димитрова – 0897 933 020

Йон е дърворезбар със звание „занаятчия“ и в момента е стипендиант в Норвежкия институт за занаяти. Завършва своето чиракуване през 2017 г. и оттогава работи по редица съвременни и исторически проекти, свързани с дърворезба. Сред тях са ръководството на възстановката на средновековен амвон за църквата от т.нар. „ставен тип“ в Хедал (2019 г.) и участието в изработването на реплика на емблематичния портал от Урнес за Fortidsminneforeningen (Националния тръст за културно наследство на Норвегия) за планирания от тях Световен център за наследство (2020–2024 г.).
В момента той работи по резбите за проекта „Такритер“, при който Норвежкият институт за занаяти в сътрудничество с Riksantikvaren (Дирекцията за културно наследство) и Fortidsminneforeningen изготвя реплика на „Такритер“ (малка камбанария на билото на покрива) от църквата в Боргунд, изградена по ставен тип. Целта на този проект е да се задълбочи разбирането за занаятчийските умения, вложени в изграждането на ставените църкви.
Йон Фльойстад ще обучава на Karveskurd – норвежки диалект на древната техника за резба „chip carving“

Изискванията към материалите са доста гъвкави – както по отношение на размерите, така и на видовете дърво. Би било интересно да се изпробват различни материали, ако разполагате с подходящи остатъци, но смятам, че ще е добре да има налични дъски от бор. Широчина около 20 см би била подходяща, а дължина между 30 и 50 см ще е удобна, за да има за какво да се хване дъската по време на работа. Ако пък имате дъски с други размери – и с тях ще се справим.

Що се отнася до инструментите – вероятно ще имам достатъчно за всички, но би било добре да не се налага да пътувам с твърде много килограми, така че ако можете да осигурите длетата за участниците, ще бъде чудесно. Щипки/стеги за закрепване на детайлите към работната маса също ще бъдат от полза.
Презентацията на Йон Фльойстад – Диалог със средновековни дърворезбари чрез изработване на реплики

В лекцията си ще говоря за потенциала за откриване на различни аспекти от средновековното занаятчийство чрез изработването на реплики и как този процес функционира като лупа за наблюдение на оригиналните дърворезби, които се възпроизвеждат. Ще се съсредоточа основно върху проекта „Urnes“ (изработване на реплика на иконичния портал на църквата Urnes за организацията Fortidsminneforeningen – Националния тръст за културно наследство на Норвегия) и проекта Takrytter (покривна кула) за Норвежкия институт за занаяти, но ще засегна и някои други свързани проекти. Чрез тях ще представя някои изненадващи открития, резултат от двата проекта, като примери за различните видове знания и умения, които могат да се придобият чрез такива начинания. Последният проект ще използвам и като повод да поговоря за работата ми като стипендиант към Норвежкия институт за занаяти, в контекста на темите от лекцията на Eivind Falk.
Проектът „Urnes“ на Fortidsminneforeningen (Националният тръст на Норвегия за културно наследство) има за цел да създаде автентично копие на северния портал на дървената църква в Urnes, както за да служи като резервно копие на оригинала, така и като експонат за бъдещия Световен център за културно наследство, разположен в близост до църквата. По този начин копието ще предпазва оригинала, като намали туристическия натиск върху него. Но също толкова важна част от проекта е изследователската работа, извършена чрез процеса на резбоване на репликата. Още от самото начало сред целите беше засилване на сътрудничеството между занаятчиите по дърворезба в Норвегия. Проектът в момента е в етап на оценка.
Проектът Takrytter (покривна кула) се ръководи от Норвежкия институт за занаяти в сътрудничество с Riksantikvaren (Дирекцията за културно наследство) и Fortidsminneforeningen. Целта е да се изработи автентична реплика на покривната кула от дървената църква в Borgund. Проектът има за цел да задълбочи разбирането за майсторството, използвано при изграждането на тези църкви, да систематизира и предаде опита, натрупан по време на „Проекта за дървените църкви“ на Дирекцията (2001–2015), и да надгради знанията и уменията, необходими за опазването на тези паметници за бъдещите поколения.



Образователната програма „В света на старопланинската архитектура“ се реализира от Регионален етнографски музей на открито „Етър“ и Сдружение „Мещра – традиционни знания и занаяти“.