KulturaBg - logo

НАРОДНИ НОСИИ, ИЗПОЛЗВАНИ ПРИ ЗАСНЕМАНЕТО НА "КАПИТАН ПЕТКО ВОЙВОДА" МОГАТ ДА СЕ ВИДЯТ В АЕК "ЕТЪР"


                                 ИЗЛОЖБА "ОТ КИНОЦЕНТЪРА ДО МУЗЕЙНАТА ВИТРИНА"                         



Ще бъде открита на 15 януари от 11:30 ч. в изложбената зала на АЕК "Етър". Нейни автори са Ивелина Неделчева и Пламен Събев от Исторически музей гр. Попово.

Изложбата представя облекла, предмети и фотоси, свързани с българското кино, които днес са част от фонда на Исторически музей – Попово.

Автентичните народни облекла, накити и аксесоари, са използвани при снимането на телевизионния сериал „Капитан Петко войвода“. Събирани са от селищата в районите на Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Доган Хисар (родното място на Капитан Петко), в Елховско, Ивайловградско и др. Колекцията първоначално е дарена от Студио за игрални филми „Бояна” на Тракийското дружество в с. Светлен, Поповско. 

Представени са и вещи и награди на кинооператора, заснел филма „Капитан Петко войвода“ – Димо Коларов. Той е роден в Попово и приживе ги подарява на музея в родния си град. Сред експонатите е и камерата, с която майсторът на черно-бялото изображение Бате Димо снима много от известните български филми и фотоси от снимачната площадка.

Студио за игрални филми "Бояна" предоставя колекцията на Централния съвет на тракийските дружества, които на свой ред я подаряват на село Светлен, Поповско, по случай 120-та годишнина от заселването му с българи. Този жест към жителите му се дължи на факта, че техните предци са преселници от Беломорието, от селата Янюрен и Кутруджа. В Светлен, подобно на други селища, в които живеят българи от Тракия, има активно и дейно Тракийско дружество. С колекцията е открита експозиция в светленското читалище по време на Националния тракийски събор, проведен в същото село на 29 август 1999 г. Днес тя се съхранява в Исторически музей – Попово. 

Димо Коларов е роден и отраснал в Попово и е първият български кинооператор, завършил в чужбина (Чехия). Заснел е 60 филма, сред които са: "Козият рог", "Бялата стая", "Няма нищо по-хубаво от лошото време" и др. Носител на редица награди:  Звание „Заслужил артист” от 1967 г., Сребърен Хюго (1974 – за блестяща чернобяла фотография във филма „Козият рог” в Чикаго, САЩ), Диплом по повод 100 г. на киното, присъден за цялостно творчество и изключителен принос в българската филмова култура (1995 г.) и др. Изключително скромен, добър и любящ човек, работохолик. Умира на 23.02.1997 г.

Изложбата ще гостува в АЕК "Етър" до 28 февруари.
Сподели
ТИХОМИР ЦЪРОВ
Партньор: ТИХОМИР ЦЪРОВ

Брой публикации: 264 аудио, 222 видео, 416 новини

Всички публикации на автора »

Прочети още