KulturaBg - logo

ПАМЕТНИЦИ, КОИТО СЪХРАНЯВАТ СПОМЕНА ЗА БОРЦИТЕ (ДЪРЖАВЕН АРХИВ - ГАБРОВО)

Загиналите за народна свобода не остават забравени, техните имена се записват с думи на признателност в историята, за тях се издигат паметници, пред които прекланяме глава и поднасяме цветя и пазим вечно жива паметта за тях.

Един от начините да се възвеличае подвига на борците за народна свобода е изграждането на паметници и поставянето на паметни плочи с техните имена. За участниците и загиналите в Априлското въстание български синове и дъщери са сътворени много и различни по вид паметници на признателност на територията на цялата страна.

Тази година представяме петте паметника в Габровска община. Първите са издигнати по повод 90-годишнината на въстанието през 1966 г. На 26 май 1966 г. в Габрово е открит паметник на Цанко Дюстабанов - войвода на Габровската чета, обесен във Велико Търново. Паметникът се намира на улицата, носеща неговото име в центъра на града.

Изработен е от авторски колектив: скулптор Петър Златарев и архитект Карл Кандулков. Архитектурната част - постаментът е изработен от гранит с размери: дължина 2,5 м., ширина 1,2 и височина - 1 м., върху който има надпис „Цанко Дюстабанов 1843 - 1876" Скулптурата е изработена от бронз и изобразява воеводата в цял ръст във въстаническо облекло. Височината на фигурата е 4,5 м., а височината на целия паметник е 5.5 м. (сн.1)


През същата година, на 12 юни 1966 г. в с. Бойновци, Габровско е открит паметник на Никола Войновски, участник и военен ръководител в Ботевата чета. Изработен е от камък. (сн. 2)


През юни 1971 г. е открит бюст-паметника на поп Харитон в парка срещу завод „Буря", днес парк „Марткотея". Автор на скулптурата е Кънчо Цанев. Тя е с височина 1,3 м. и е поставена върху постамент с размери 1,6/0,55/0,55 м. Целият паметник е от бял врачански мрамор. На източната страна на постамента има надпис "Поп Харитон 1830-1876".


Няколко месеца по-късно, през ноември 1971 г. е открит скулптурно-архитектурен паметник на Тотю Иванов. Монтиран е в началото на улицата, носеща неговото име, срещу родната му къща. Паметникът е изработен от авторски колектив: скулпто¬ри Георги Гергов, Борис Кадийски и архитект Карл Кандулков. Изсечен е от камък - брациговски реолит. Постаментът е с размери 2/1,2/1,5 м., на него има надпис „Тотю Иванов 1848 - 1876". Скулптурата на Тотю Иванов е в цял ръст, с въстаническо облекло и е с височина 4 м. (сн. 4)


Последният издигнат паметник на територията на Габровска община, посветен на национално-освободителните борби, е открит през 1984 г. в Габрово, в кв. Априлов (днес кв. Нова махала).

Намира се в центъра на квартала, срещу читалищната сграда. Представлява скулптурна композиция в прослава на борците за народна свобода. Състои се от три фигури - хайдутин, книжовник и въстаник и отразява участието на населението в националноосвободителното движение. Автори на композицията са скулпторът Александър Апостолов и архитект Атанас Атанасов. Постаментите и фигурите са изработени от бял врачански камък, с размери на фигурите от 3,2 м до 4,6 м. (сн. 5)


Източник на текста и снимките: Държавен Архив Габрово
Сподели

Прочети още